Obchůdek se štěstím

19. března 2013 v 16:19 | Deny el Infian |  Píšu píšu do písku, aneb pokusy o prózu
Po delší době zase jednorázovka.
Velký díky patří Toni, která mi to opravila a poupravila C:
Měla jsem k tomu tématu víc nápadů, chtěla jsem toho napsat hodně, ale nevěděla jsem jak, nevěděla jsem co dát dřív, co později, nejsem si jistá, jestli to dává úplně smysl...

OBCHŮDEK SE ŠTĚSTÍM


Zasunula klíč do dveří a otočila jím. Zámek cvakl a dveře se odemkly. Zatlačila do dveří, ty se otevřely. Starý zvoneček zacinkal a oznámil tak nově příchozí.
Do nosu ji okamžitě udeřila nasládlá vůně. Vůně, která vás donutila přemýšlet, co vám připomíná, přestože tu vůni nikde jinde nenajdete. Nikdy se nenašel nikdo, komu by nevoněla.
Ten zvoneček, co zvoní pokaždé, když někdo otevře dveře, tu je už od založení obchůdku. Je starý a oprýskaný. Nikdy se nepřestávala divit, že stále zvoní a nerozpadl se. Jednou se babičky ptala, proč ho už nedá pryč a nepořídí nový. Babička jí tehdy vysvětlila, že je tu už dlouho a že dodává tomu obchůdku kouzlo a že přeci něco nevyměníš jen kvůli tomu, že je to staré a poničené, když to stále funguje. Tenkrát byla malá a nechápala to. Teď už to chápe.
Posadila se do křesla, které tam v rohu stálo. Bylo potažené bílým potahem s růžovými květy. Její babička ho tam pořídila, kvůli ní, protože sem jako menší často chodila a stěžovala si, že si není kam sednout.
Hodněkrát se tajně vyplížila z pokoje a šla sem. Když byla ve věku, kdy se děti nemohly bez někoho staršího nikam vydat, ona utíkala sem. Byla to první cesta, kterou se naučila. Bylo jedno, že neví, kde je, cestu sem pokaždé našla. Milovala to tu. Bylo to místo, kde, hned po svém domově, trávila nejvíce času.
Vždycky věřila, že celý obchůdek je kouzelný, že žije svým vlastním životem, kouzlem a její babička, uprostřed toho všeho, tomu všemu vládne.
Rozhlédla se po krámku. Bez babičky jí to tu najednou připadalo takové prázdné, mrtvé. Jakoby s babičkou zmizelo i všechno to kouzlo. Uvědomila si, že jí po tváři opět stéká slza.
Byly to asi dvě hodiny, co jí oznámily, že babička umřela…
Byla z toho na dně, doufala, že tu najde uklidnění, že jako kdykoliv jindy jí toto místo pomůže podívat se na to z jiného úhlu pohledu, najít ve všem něco dobrého, že jí zbaví trápení. Ale tentokrát to tak nebylo. Ba naopak. Vyvolalo v ní tolik vzpomínek.
Bezmyšlenkově se zvedla a přistoupila za pult, k místu, kde vždycky stála babička a prodávala sladkosti. Neobyčejné sladkosti, které byste nikde jinde nesehnali. Sladkosti, které pomáhali udržovat dobrou náladu, a pomáhaly vám zbavit se smutku. Byly tu sladkosti, které léčily zlomené srdce, zbavovaly depresí, zaháněly smutek, přinášely štěstí a dobrou náladu a další. K tomu každý byl ve více verzí, aby si každý přišel na své. Čokoládičky, cucavé bonbóny, gumítci, karamelky, žvýkačky, sušenky, dokonce i nějaké koblihy a další.
Možná tomu nevěříte, ale pomáhaly. Protože lidé tomu věřili. Všichni věřili, že opravdu léčí, ale jen její rodina věděla, že tomu tak není, byly to obyčejné sladkosti, ale lidem víra, v to, že vás dostanou do dobré nálady, do té nálady doopravdy dostávala. Jako malá tomu taky věřila, až když byla starší, vysvětlila jí babička, jak to ve skutečnosti je.
Sáhla po čokoládě, která měla zahánět smutek.
Náhle její pohled zastavil na obrázku visícím na stěně. Byl to starý obrázek, jenž zachycoval podobu obchůdku krátce před tím, než byl otevřený. Skoro nic se tu nezměnilo.
Ten obchod se dědil v její rodině už několik desítek let. Teprve teď jí došlo, že ten obchod bude její. Ona bude místo babičky, uprostřed toho všeho a bude tomu vládnout.
Tahle myšlenka jí naplnila novou energií. Věděla, že babička by se usmála, kdyby ji viděla a to ji naplnilo štěstím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Sčítání lidu


Komentáře

1 world-of-poetry world-of-poetry | Web | 19. března 2013 v 20:29 | Reagovat

Moc pěkně napsané, vzpomněla jsem si taky na babičku... Nicméně pořád se tam najdou nějaký chybičky, ale věřím, že to časem vychytáš ;) Hodně štěstí a úspěchů při dalším psaní ;)

2 Venea Venea | 20. března 2013 v 21:22 | Reagovat

Je to moc krásně napsané! TALENTE:-D:)

3 All All | E-mail | Web | 22. března 2013 v 9:21 | Reagovat

Moooc pěkné! ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama